Еркін жне еріксіз тербелістер. Резонанс — физика, уроки


Қаратал ауданы
М.Горький атындағы МДШО бар орта мектебінің
Физика пәні мұғалімі Смагулова ГульнарМолдабайқызы9сынып Сабақтың тақырыбы Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс
Мақсаты Таным белсенділігін арттыра отырып, ынталандыру үшін, іс-әрекеттерін тиімді ұймдастыру арқылы тақырыпты ғылымилылығымен қатар, өмірмен байланыстыра отырып түсіндіру сын тұрғысынан ойлауға үйрету
Жұмыс нәтижесі Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс ұғымын өмірмен байланыстыра мысалдар келтіріп дәлелдейді.
Сілтеме Оқулық:Физика .9-сынып Р.Башарұлы ,У.Тоқбергенова,Д.Қазақбаева,Н.Бекбасар
Негізгі идеясы Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс бойынша мағлұмат алады.
Қолданылған әдістері мен тәсілдері Тест жұмысы
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО
Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Ресурстар Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, желім, қайшы
Сабақтың өтілетін уақыты 45 минут
Сабақ жоспары Ұйымдастыру: топқа бөлу(түрлі –түсті суреттер арқылы топқа бөлу), мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
Үйге тапсырма Жеке тапсырма Бес жолды өлең құрастыру
Ойлау
ды
Блум
Бойын
ша жіктеу Мақсат Тапсырма түрі.
Түрткілер. Нәтиже Бағалау
Критерий
лер Дескрип-тор Ұпай Жиын-тық баға
Білу Үй тапсырмасы
«Тербелмелі қозғалыс.Тербелмелі қозғалысты сипаттайтын негізгі шамалар» тақыры бойынша
білімін анықтау. Қызығушылы-
ғын ояту. Тест жұмысы Сұрақтарға жауап беру арқылы қызығушы
лығы
оянады, білімін көрсетеді. Білім көлемін зерделеу
Сұраққа толық жауап берді 3 Сұраққа жартылай жауап берді 2 Сұраққа нашар жауап берді 1 Түсіну Оқулық мәтінін игерту
. Оқулық бойынша топтық жұмыс Джигсо Тақырыптың басты идеясын табу Тақырыптың басты идеясын табу Тапсырманы толық орындады 3 Қателіктері болды 2 Мүлдем орындай алмады 1 Қолда
ну Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру. Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс тақырыбына постер қорғау
Сергіту сәті Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады. Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптасты
ру Қалыптасқан 3 Толық емес 2 Қиын 1 Талдау Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,
ой шешімін табу. 1.Еркін және еріксіз тербелістер туралы түсінік
2. Еркін және еріксіз тербелістердің айырмашылығы қандай?
3.Резонанс құбылысы туралы тусінік
4. Резонанс құбылысының пайдалы және зиянды жақтары Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі. Пікірталас
қа түсу диалог құрып,қорытынды жасай
ды 3 тек диалог құрайды 2 жұмысқа қатыспайды 1 Жинақ
тау Бірлік болмай тірлік болмас. 1. Рельстердің жалғасу аралығы 12,5м болса поезд қандай жылдамдықпен қозғалғанда вагонға ілінген тербеліс жиілігі 1,5Гц-ке тең жүк аса қатты тербеледі?
2. Бала шелекпен су әкеле жатыр. Шелектің меншікті тербеліс периоды 0,8с, баланың әрбір қадамының ара қашықтығы 60см, егер бала 0,75м/с жылдамдықпен жүрсе резонанс құбылысы байқала ма? Қажеттілігін салыстыра нақтылайды Жағдаяттан шыға білу құзыреті Толық шықты 3 Қиналды 2 Шаға алмады 1 Бағалау Дүниетанымын кеңейту. Класстер–құрастыру Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. Логикалық ойы Креативті 3 Ойы жүйелі, тың ойы емес 2 Жалпыға ортақ ой 1

Приложенные файлы

  • docx 284718
    Размер файла: 19 kB Загрузок: 1

Добавить комментарий